Wiersze o samotności

Rainer Maria Rilke

Motywem przewodnim kilku wierszy wybranych z różnych tomów Rilkego jest samotność. Oto dziewczyna czeka wiele lat na miłość, oto pantera w klatce szaleje z bezsilności w klatce, odcięta od swego naturalnego środowiska; oto przyszła Matka Boska w chwili, kiedy decyduje się jej los i losy chrześcijaństwa – jest sam na sam z Aniołem; oto modlący się w samotności człowiek w samotności konstatuje, że bez jego obecności Bóg byłby też przeraźliwie samotny.
Rainer Maria Rilke (1875-1926) – austriacki poeta i prozaik, przedstawiciel symbolizmu, prekursor egzystencjalizmu. W młodości był zafascynowany mistycyzmem prawosławia i osobowością Lwa Tołstoja. Sekretarz rzeźbiarza Augusta Rodin i twórca jego monografii. Wielki indywidualista, bohaterami swej poezji często czynił jednostki samotne, wrażliwe, refleksyjne i kochające piękno (autobiograficzna powieść Malte: Pamiętniki Malte Lauridsa-Brigge). Jego najsłynniejsze cykle poetyckie to Elegie duinejskie i Sonety do Orfeusza.
Lektor: Grzegorz Milczarczyk (ur. 1967) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser, wokalista, pedagog. Absolwent Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich oraz Wydziału Pedagogiki Resocjalizacyjnej Akademii Pedagogiki Specjalnej. Występuje w filmach fabularnych (Generał), serialach TV (Na Wspólnej), musicalach (Bajlandia) i spektaklach dramatycznych (Kopenhaga). Wykładowca dramy w swojej Alma Mater.
Lektor: Joanna Pach (ur. 1980) - polska aktorka filmowa, teatralna, radiowa i dubbingowa. Występuje w serialach TV (Na dobre i na złe, Pensjonat pod Różą). Występuje też gościnnie w stołecznych teatrach (Teatrze Ochoty, Teatr 6 Piętro) i w powieści radiowej Matysiakowie. Ma na koncie kilkadziesiąt ról dubbingowych.