Amy Foster

Joseph Conrad

Główny bohater, tajemniczy młody mężczyzna, zostaje wyrzucony przez morze na brzeg angielskiego miasteczka. Nie mówi po angielsku i z początku miejscowi traktują go jak szaleńca. Nazywa siebie „Janko Góral” i jest emigrantem z Europy Wschodniej; czytelnik polski dopowie sobie, że to „nasz” góral. Janko dostaje pracę i poślubia dobrą ubogą dziewczynę, Amy Foster. Bariera językowa i inne różnice okazują się trudne do pokonania. Amy Foster to jeden z utworów Conrada odzwierciedlających bolesne przeżycia autora związane z jego wyobcowaniem w społeczeństwie angielskim.
Joseph Conrad (właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski; 1857-1924) – angielski prozaik i publicysta pochodzenia polskiego. Syn polskich działaczy niepodległościowych – zesłańców na Syberię. Urodzony w Berdyczowie, chodził do gimnazjum w Krakowie, ale jeszcze przez maturą wyjechał do Francji i od 1874 do 1894 pływał na statkach po całym świecie jako marynarz, dochodząc do stopnia kapitana. Pisał w języku angielskim, a jego twórczość obraca się wokół problemów odpowiedzialności, solidarności, wyborów moralnych. Opublikował m.in. powieści Szaleństwo Almayera (debiut,1895), Lord Jim, Nostromo, Smuga cienia i opowiadania Tajfun, Jądro ciemności, Amy Foster.
Lektor: Jarosław Kopaczewski (ur. 1956) – aktor filmowy i teatralny, kompozytor, autor tekstów i pieśniarz. Występował na scenach Warszawy (Ateneum), Katowic (Teatr Śląski) i Kalisza (Teatr im. Bogusławskiego). Popularność przyniosły mu role w filmach (Pejzaż horyzontalny w reż. Kidawy i Wielki bieg Domaradzkiego) i serialach TV (Samo życie, Pierwsza miłość, Na Wspólnej).
Lektor: Richard Berkeley is an English musician, singer, actor, teacher and trainer. He graduated from London University Goldsmiths College and the Guildhall School of Music and Drama. He co-founded renown European Baroque orchestras (Europa Galante, Concerto Italiano) while pursuing a singing and acting career. He has taught at major drama and music academies in London (The Mountview Conservatoire for the Performing Arts and The London Academy of Music and Dramatic Art) and Warsaw (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza and Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina). Having Polish roots, Berkeley has been living in Warsaw for many years.