Macierzyństwo

Bronisława Ostrowska

Cykl sonetów Ostrowskiej opisuje macierzyństwo z punktu widzenia kobiety ciężarnej. To doświadczenie biologiczne, wręcz fizjologiczne i zarazem mistyczne. Nowe życie rodzi się ze starego życia. Przy narodzinach nieuchronny jest wielki ból – i poetka sugestywnie, ekspresyjnie go opisuje; równie emocjonalny jest opis piękna i dobra, które powstaje z cierpienia.
Bronisława Ostrowska (pseudonimy: Edma Mierz, Wojciech Chełmski; 1881-1928) – polska poetka, powieściopisarka i tłumaczka (głównie poezji francuskiej) epoki Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Jej twórczość ewoluowała od symbolizmu do klasycyzmu; silnie akcentowała kobiecość podmiotu lirycznego. Autorka m.in. tomów wierszy Chusty ofiarne i Pierścień życia oraz popularnych powieści dla dzieci Bohaterski miś i Córka wodnicy.
Lektor: Joanna Pach (ur. 1980) - polska aktorka filmowa, teatralna, radiowa i dubbingowa. Występuje w serialach TV (Na dobre i na złe, Pensjonat pod Różą). Występuje też gościnnie w stołecznych teatrach (Teatrze Ochoty, Teatr 6 Piętro) i w powieści radiowej Matysiakowie. Ma na koncie kilkadziesiąt ról dubbingowych.