Bajki wybrane

Ignacy Krasicki

Przekrój twórczości bajkopisarskiej Krasickiego obejmuje zarówno bajki alegoryczne, ukrywające cechy ludzkie w kostiumie zwierzęcym (Lwica i maciora), jak i bajki-obrazki obyczajowe z morałem (Kulawy i ślepy).
Ignacy Krasicki (1735-1801) – biskup warmiński; najbardziej znana postać literatury i publicystyki polskiego oświecenia. Bywalec obiadów czwartkowych u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mistrz bajki (Ptaszki w klatce), satyry (Żona modna) i poematu heroikomicznego (Monachomachia). Autor pierwszej polskiej powieści (Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki; kontynuacja: Pan Podstoli).
Lektor: Jarosław Kopaczewski (ur. 1956) – aktor filmowy i teatralny, kompozytor, autor tekstów i pieśniarz. Występował na scenach Warszawy (Ateneum), Katowic (Teatr Śląski) i Kalisza (Teatr im. Bogusławskiego). Popularność przyniosły mu role w filmach (Pejzaż horyzontalny w reż. Kidawy i Wielki bieg Domaradzkiego) i serialach TV (Samo życie, Pierwsza miłość, Na Wspólnej).
Lektor: Beata Ścibakówna (ur. 1968) – aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Występowała w stołecznym Teatrze Powszechnym, a od 1997 –związana z Teatrem Narodowym. Popularność przyniosły jej role w Teatrze Telewizji (Śluby panieńskie Fredry, Adwokat i róże Szaniawskiego), oraz w serialach TV (Radio Romans, Złotopolscy, Miasteczko, Samo życie).